Azılı hacker ve Türk sitelerin kabusu olan Mutarrif ile bu yılın son röportajını gerçekleştiriyoruz.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ‘ın internet sitesini hackleyerek dikkatleri üstüne çeken Mutarrif ile yaptığımız röportajı okurlarımızla paylaşıyoruz.

Merhaba Mutarrif, LH olarak Sohbet teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.

➤ Ben teşekkür ederim.

Bize kendinizden bahseder misiniz? Mutarrif Kimdir?

➤ Ben mutarrif 2018 yılında bu işlere merak saldım ilk başladığımdada şimdide site hackliyordum eğitim falan almadım kurs vs kendi kendime öğrendim tabi kaynaklardan yararlandım sonra Mantik kullanarak hack yapmaya başladım sitede açık yokken açık cikartmayi beceriyordum zaten beni tanıyanlar bilir, ilk hack forum açtım sonra forumum hacklendi daha sonra forum işinin boş olduğunu anlayıp yanıma 5 tane pırıl pırıl genç aldım eğitmeye basladim tabi bende onlardan bisiler öğrendim herbirinin farklı alanda bilgileri vardı ama site hackleme konusunda onlara bir rehber oldum daha sonra 3 u bıraktı 2 si hala sanalda takılan kişiler aralarından biri bibil bu şekilde saldırılar devam etti edu.tr gov.tr milli eğitim bakanlığı ümit Özdağ saadet partisi HDP milletvekilleri daha bir çok şey var aklıma gelenler bunlar bende normal bir insan olarak hayata devam etmekteyim hala sanaldayim ama pek aktif saldırılarım yok.

Dostum dediğiniz, güvendiğiniz kaç kişi var?

➤ Sercan abi ve bibil ve bir kaç sanalda olmayan kişi var ama dcde takılıyorlar bu arada dostum olmaz hasmim yaşamaz 😂

Sizi daha çok Türk sitelerine yönelik saldırılar ile görüyoruz, neden hackliyorsunuz?

➤ Art bir niyetimiz yok sadece tr sistemlerde uyarılar vererek şahısların açıkları kapatmasını sağlıyoruzm yoksa yabancıların sitelerinide hackliyoruz ama en çok trler gündeme geliyor.

Üniversite sitelerinin kabusu olmuş durumdasın en çok bu saldırıları gördük. Ciddi bir sistem zaafı mı var?

Login olabildigim heryeri hemen hemen hackliyebilirim içerdeki zaafiyet basit ama mantık gerektirir.

Bunların dışında herhangi bir pentest hizmeti yapıyor musun?

➤ Evet yapıyorum 25 taneye yakın şirkete pentest hzimeti verdim aralarında Türkiye’nin önde gelen yazılım firmaları hosting siteleri banka sistemleri var mobil uygulama testleride yapmaktayım aylık elhamdülillah birşeyler geliyor çok şükür.

Mobil uygulama testleri bu kısma ayrı parantez açalım, fazla bilen yok diye düşünüyoruz. Bilgi ve birikimizini bu yöne vermeniz bizleri mutlu etti.

Evet İslam’a karşı bir saldırı veya hakaret olmadığı durumda kendi islerimle meşgul oluyorum genelde hsoting sitelerine pentest yapıyorum ayrıca yazılım calisabilirlik testide yapıyorum.

Bug Bounty yaptığınız oldu mu peki?

vk.com da bulmuştum zaafiyet 300 dolar ödüllendirme aldım.

Başarılar diliyoruz.

Türk hack alemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

➤ Başarılı kişiler var fakat kendilerini çok üst derecede görüyorlar yabancılarla kıyas yaptığımızda türk hack alemi yanlarında çok az bilgiye sahip olduklarını görebiliyorum. Türk hack alemi exploit uretemiyor hazır exploitler kullanıyorlar bizim bibil Allah razı olsun maşallah diyelim zaafiyeti exploit edebiliyor ve baya sistemi hackliyor bir zaafiyet buldugunuzda zaafiyeti exploit edebilirseniz biryerlere gelebildiginizi anlayabilirsiniz.

Çalma huylarını bir bıraksalar, kendi cevherlerini keşfedebilseler belki başka bir durumda olurlardı.

Aynen katılıyorum gidip exploit indirip kendi isminizi yazmayın çok saçma ve ezikce bir durum.

Sahte para ile alakalı haberlerinizi görmüştük lakin doğruluğu nedir?

Sahte para falan satmıyorum bir tanesi illegal platformda ismimi kullaniyor benim alakam bile yok çocuk ismimi çalıp orda değişik paylaşımlarda bulunuyor zaten tutuklandı bir kaç gün önce.

Sizi bilen, tanıyanlara yönelik açıklayıcı olmuştur diye düşünüyoruz.

Pekale sohbetimize renk kattınız. Teşekkür ederiz. Söylemek istediğiniz son birşey var mı?

➤ Ben teşekkür ederim rica ederim yok güzel bir şekilde açıkladım sanıyorum umarım yanlış anlaşılmayız. Sizinde başarılarınızın devamını dilerim kendinize iyi bakın 😊

Teşekkür ederiz. 🙂