TEKNOFEST KARADENİZ etkinliğinde “Siber Atölye” projesi ile eğitim bilimleri kategorisinde birinci olan Türk hacker RootAyyıldız namı diğer Can CEBECİ kardeşimiz ile ikinci kez gerçekleştirdiğimiz sohbetimiz sizlerle buluşuyor.

Merhaba Can, ikinci kez gerçekleştireceğimiz sohbetimize yönelik davetiyeyi kabül ettiğiniz teşekkür ederiz.

Ben bu teklif için teşekkürler ediyorum abi.

Sizi yaptığınız siber saldırılar ile Tüm Dünya tanıyor. Siber Atölye projesi nasıl doğdu? Hacker kimliğiniz etkili mi oldu? Bize anlatır mısınız.

Bilen bilir ben hack camiyasına bir şeyler katmayı severim ülkemiz de malesef tam teşekkürlü bir hacking eğitim platformu yok adam akıllı soc personelleri yetiştiremiyoruz yillarca biriktirdiğimiz tecrübe ile bu projeyi yaptık ve başarılı olduk. (soc açılımı: Security operations center)

Ülkemizin bazı şehirlerine bilgi güvenliği uzmanlığı adı altında sertifika programları yapan kurumlar var, bu kurumlar hiç mi bir başarım sağlayamıyor? ya da neyde başarılılar? SOC neden etkili değil peki? Eleman yok diyorsunuz adımda mı atılmadı hiç?

Adımlar atıldı hatta devletin bir projesinde 3 ay eğitmenlik yaptım özel kurumlar da güzel iş yapıyor ama hiçbiri bu zamana kadar başarılı olamadı soc da etkili olabilmek için hacking bilmemiz gerek ve siber suçluları tanımanız gerekiyor.

Son kısmı açar mısınız. En azından hacking bilen bireyler merak ederek bu konuya yoğunlaşabilirler diye umuyoruz.

Hacking geniş çaplı bir terimdir kendi aracınızı yazarsınız linux ve network iyi bilmelisiniz ve bununla birlikte suç işlemiş insanların yöntemlerini ve piskolojilerini iyi bilmeniz gerekiyor.

Peki TEKNOFEST KARADENİZ etkinliğine başvuru öncesi ve sonrası neler yaşadınız?

Başvuru öncesi çok araştırmalar yaptık başvuru sonrası ise 9 aylık bir çalışma sürecimiz oldu bizim için çok zor dönemlerdi. Çünkü günde çok az uyuyor ve arkadaşlarımızla buluşamıyorduk.

Peki Eğitim Kategori alanında günler nasıl geçti? Birinci olacağınız aklınıza geldi mi hiç?

Hiç aklımızdan geçmedi çünkü siber güvenlik konusunu yabancı birine anlatmak çok zor bir durum biz öyle hazırlıklı gittik ki jüriler bunu anladı ilk başta Rize’ye gittik orada çok nem vardı bidaha gitmem 😂😂 sonra ilk 10 kalan ekip Samsun’a gitti Samsun’da çok sıcaktı bizim için eğlenceli günler ve heyecanlı zamanlar oldu. Bir Kıza aşık olurken böyle heyecanlı vakitler geçirmiştim.

AZİM, BAŞARI VE BİR AŞK HİKAYESİ 🙂

Sonuçlar açıklandıktan sonra neler hissettiniz? Yarınlar da neler bekliyor sizi? Başka bir etkinliklere katılım olacak mı?

Bir gece vakti saat 12 de açıklandı heyecan dan çok bağırdım bayramlık giysilerini giyecek bir çocuk gibi sabah o kupayı Cumhurbaşkanından almak için çok heycanlandım bundan sonra ürünü satmak ve devletle ortak iş yapmak için harekete geçtik toplantılarımız başladı teklifler aldık onları değerlendiriyoruz.

Bizlerde çok gururlandık. Güzel bir başarıya imza attınız. Dün çabaladınız bugün mevyesini aldınız. Tebrik ederiz.

Allah razı olsun abi teşekkürler ediyorum.

Tekrardan başka bir başarılarda sizleri görmemiz dileği ile, sohbetimize katıldığınız için teşekkür ederiz.

TEKNOFEST KARADENİZ birincisi CAN CEBECİ’nin bizlere gönderdiği fotoğraf karelerini derledik;