İnanmak başarmanın gerçekten yarısıdır

Ünlü Türk hacker RootAyyıldız, TEKNOFEST‘te birinci olarak herkesi gururlandırdı.

Dünyanın en büyük teknoloji festivali TEKNOFEST’e Sinop’tan katılan ASES ekibi ‘Eğitim Teknolojileri’ kategorisine birinci oldu.  

TEKNOFEST KARADENİZ de Eğitim Teknololjileri kategorisinde rakiplerini eleyerek büyük finale kalan siber güvenlik uzmanı Can Cebeci ve ekibi, geliştirdikleri ASES Siber Atölye Projesi‘yle birinci olarak büyük başarı elde etti. 

Projelerinin özellikleriyle ilgili bilgilendirme yapan Can Cebeci, “Projemiz 16 tane ana kategoriden oluşuyor. Bununla birlikte 16 tane kategorinin 230 tane alt kategorisi var. Bu eğitim platformunun içerisinde 850 tane eğitim videosu mevcuttur. Bununla birlikte kendimizin yazdığı sunum dosyaları, PDF’ler ve evraklar mevcuttur. Öte yandan bir kişiye banka sistemine nasıl siber saldırı yapılır, bu öğretilir. Ondan sonra öğrendiğini yanlış bir işte kullanmaması için banka simülasyonuna siber saldırı yapması öğretilir. Bununla birlikte bir kişi saldırı durumundayken diğer kişide bu saldırıyı önleme komisyonunda bulunur ki bir saldırı nasıl tespit edilir, nasıl giderilir öğrenmesi için. Bu sayede bir bankaya 2 tane personel yetiştirmiş oluyoruz” diye konuştu.

Geliştirdikleri projenin siber milli savunma sisteminde de kullanılabileceğini ifade eden Cebeci, siber güvenlik alanında sektörün eleman ihtiyacının karşılanması için de eğitimler düzenlediklerini söyledi.