En son MecTruy ile bir sohbet gerçekleştirmiştik. Uzun yıllardır hiçbir yere röportaj dahi vermemiş olan ve Türk hack aleminde imzası bulunan hatta çok eskilerden biri baDsectQr bugünkü sohbetimize konuk oluyor.

Kendisinin ifadesi ile ilk ve son olduğunu belirten baDsectQr keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Merhaba baDsectQr, LH olarak Sohbet teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.

İlk ve son sohbetim imkan sunanlara teşekkürler.

Bize kendinizden bahseder misiniz? baDsectQr Kimdir?

Şuanki sanal alem dedikleri boş beleş ortamda, bu kadar bilgili ve küstah insanların arasında yaşlı kalmış sıradan biriyim.

Bize Bilgisayar ile ilk ne zaman tanıştınız? Biraz başlangıç yıllarına mazi yapar mısınız?

Benim hikayem epey uzun, 1995 te internetin TR ye ilk geldiği zamanlar bir heves ile başlayan daha sonra bilenler bilir miRC dahil birçok global platformda yöneticilik yapmış, kodlama dillerinden zamanımızın en iyisi vb6 ve hertürlü pc ile alakalı bilgi ve tecrübeye erişmekle devam eden bir yolculuk..

Hack alemine giriş yıllarıda ek olarak bize anlatır mısınız?

Yanılmıyorsam 2005 yılı gibi uydu yazılımları hazırlayıp şifre kıran yazılım güncellemeleri yaparken imhatimi.org sitesi ile tanıştım. Tanıştığım insanlar, edindiğim dostlar sayesinde başka hiç bir hack veya benzeri site ile ilişkim olmamıştır. 30k üzeri Spyhackerz.org ve imhatimi.org adına özellikle belirtiyorum yabancı hack vb sitelerine index attım.

Başka hiçbir hack sitesinde yer almadınız?

Hayır yer almadım ihtiyacım yoktu.

Peki İmhatimine katıldıktan sonra MecTruy ile tanışmanız nasıl oldu?

İmhatimine katıldım MecTruy çok havalı ve çok fena agresifti şimdi melek gibi 😉 Neredeyse hiç muhattap olmadık birbirimizle ben keyifle spy ve imt için site hackler siteye bile uğramaz hacked 300-500 site diye konu açardım. Gençlerin anlamadığı şey şu gönülden gelen herşey kalıcı olur.

Gönül kardeşliğinin değerini tanıyan bilebilir sadece. Buradan MecTruy e selamlarımızı yolluyoruz.

Bir şey isteyecekseniz istemeyin hakedin o size gelsin. O zamanlar böyleydi.

O dönemleri araştırdığımızda sükse yapan bir çok hack sitesi hacklenmiş veya dağıltılmıştı. En çok keyif aldığınız dönem hangisiydi?

MecTruy genç ve çok hırslıydı. Bu yüzden herkese saldırıp çok düşman edinmişti. En güzel zamanlar FrewaL, Dr.Ly0n, Noxy, RusecTruy, SpyDark ve aklıma gelmeyen birçok güzel insanla birlikte olduğumuz yıllardı.

İmhatimi’nin hacklediği siteler sanalı sarsmış ve herkes tarafından konuşulur olmuştu. O dönemler özlenmiyor değildir lakin günümüze kıyasla ne gibi farklılıklar yaşandı?

Hack ın sözlük anlamının hakedildiği yıllar 2005 ile 2015 yılları arasıydı. Sonrasına kıyas ise kendi fikrim;
Tamamen dürüstlük, cesaret ve güvenden uzak, sosyal medya denen ve insanların birbirlerini etkilemek için türlü türlü maskeler kullandığı saçma sapan bi ortam. Taktıkları maskelere o kadar inanıyorlar ki, gerçek hayatta karşılarına çıkan ciddi sorunlarda sekmeyi kapat tuşu arayan embesillerle dolu bi ortam.

Evet, haklısınız keza bu durumlar karşısında benliklerini yitiriyorlar. Siz kendinizi açıkca ifade ediyorsunuz ama maske takarak sanalda yer edinenenlerin sonu ne olabilir. Hiçbirşey tabii ki.

İnsanın özü benliğidir, karakteridir. Anne babalar çocuklarını özgür bırakma gibi düşünceler ile bilinmeze bıraktıklarını bilmiyorlar. Unutmamaları gereken şey; Her maske zamanı gelince düşer ve düşünce kazandıklarınız kaybettiklerinize değmez.

Türk hack aleminin yaş kitlesi buna birebir etken.. Çok düştü.. 2015 öncesine bakıldığında ki yaş kitlesi ile sonrasında olan yaş kitlesi arasında fark olmasa da bir kalıp vardı. Şimdi o kalıpta yok. Önüne gelen hack sitesi açıyor. Bu durumda düşünceniz nedir? Nereye kadar böyle sizce ?

Hack sitesi denildiğinde akla gelen 3-5 site bu kitlenin çınar ağaçlarıdır ve her ağaç yaprak döker, rüzgar yer dalları kırılır.

Aynen öyle, önceki gün “kopya hack siteleri” başlıklı haberimizde de değinmiştik. Kemikleşmiş siteler hariç gerisi rüzgarda dağılır gider.

Çınar ağaçları yeri gelir tohum döker ve bunların dallanmasına müsaade eder. İşte bizim örneğimiz bu bizlerden kopan yaprakların çoğu ya rüzgarın orospusu oldu yada topraktan bitmesine müsaade ettik.

Sanalda çok eskilerden birisiniz. Yaş olarak ta epey büyüksünüz. Jübile yapmayı hiç düşündünüz mü?

Evet eski dilde Oldboy veya Yaşlı Kurt ailesindenim. Ben jübilemi 2015 te yaptım. Fakat 6 yıl aradan sonra bazı şartlar geri dönmemi gerektirdi ve MecTruy kardeşim istemden tekrar bırakmam söz konusu değil.

Kardeşlik, dostluk budur. Mevcut kimliğinizi hiç saklamadınız, açıkca gösteriyorsunuz. Günümüzde maske takanlar kimlikleri deşifre olmasın diye 3.5 atarken.. Siz hiçbirşey den korkmuyorsunuz.

Evet hiç saklanmadım çünkü TR üzerinde bana düşmanlık beslenecek hiç bir faaliyette bulunmadım ve bulunanları da kınayıp sitelerimizde barındırmadım. Onun haricinde bilirsiniz erkeklik gururu ile saldıran çok oldu ve halen devam ediyor sıkıntı değil buyursunlar. Tek isteğim tek tek değil de birlikte gelsinler vaktim kısıtlı.

İtaatsizliğin raconunu biz koymadık, ama biz uygularız mı diyorsunuz?

Est öyle bir iddiam yok ama köpek olmak isteyen varsa önce sadakati öğrensin sonra da kime havlaması gerektiğini.

Buradan yeni nesil için söyleyecek sözleriniz varmı?

Evet var. Sanala çok bağlanmayın doğru bildiğinizi yaparken elalem ne der diye düşünmeyin. Siz doğru olanı yaptıkça el alkışlar alem izler.

Teşekkür ederiz, cevaplarınız için. LH olarak bizlere iletmek istediğiniz birşey var mı?

Eğri otur doğru konuş değil, doğru sözü söylemek için eğilmenize gerek yok. Her zamanki gibi dik durun.