Google, ışık tutmayı başaramayan iddialı bir nesnelerin interneti (IoT) projesine resmi bir son kullanma tarihi koydu : Android Things. Şirket, yaptığı bir duyuruda , geliştiricilerin Ocak 2021’den itibaren platformdan yeni projeler oluşturamayacağı konusunda uyardı.

2016’da geliştirici önizlemesinde piyasaya sürülen Android Things, 32 MB kadar küçük bellekle düşük güçlü IoT cihazlarını çalıştırmak için tasarlanmış yerleşik bir işletim sistemidir. İşletim sistemi, Google’ın Bluetooth Low Energy ve Wi-Fi üzerinden diğer cihazlarla iletişim kurmak için Android Things ile eşzamanlı olarak duyurduğu Weave adlı bir protokol kullandı.

Sistem, geliştiricilerin bilgisayarla görmeden konuşma işlemeye kadar Google hizmetlerine erişebilen akıllı cihazlar oluşturmasına olanak tanıyan, Android’in basitleştirilmiş bir sürümüdür . Google Mayıs 2018’de 1.0 sürümünü yayınladığında , NXP, Qualcomm ve MediaTek’ten modül üzerinde sistem donanımı desteğini duyurdu.

Yetersiz bir şekilde benimsenmesinin ardından Google , Android Things projesini Şubat 2019’da akıllı hoparlörler ve akıllı ekranlar üreten OEM’lere yeniden odaklayacağını duyurdu . 

Arama devi, Android Things’in OEM iş ortaklarının yerleşik Google Asistan ile cihazlar oluşturabileceği bir platform haline geleceğini söyledi ve bunun SoM üretim modülleri için ticari desteği kaldıracağını ekledi. Ticari olmayan IoT tamircileri, bu donanım üzerinde sistemler geliştirmek için şirketin Android Things konsolunu kullanmaya devam edebilir, ancak Google, geliştiricileri özel donanım çözümleri için Cloud IoT Core ve Cloud IoT Edge projelerine yönlendirdi.

En son duyuru, şirketin 5 Ocak 2021’den itibaren yeni projeler için ticari olmayan Android Things konsolunu keseceği konusunda uyarıyor. Geliştiriciler, mevcut projelerini konsolu kullanarak 5 Ocak 2022’ye kadar sürdürebilir ve ekledi: “Bu noktada, konsol tamamen kapatılacak ve tüm proje verileri – yapı yapılandırmaları ve fabrika görüntüleri dahil olmak üzere kalıcı olarak silinecek. “

Bu aynı zamanda, bir grup “belirli iş ortağı” dışında Android Things’i kullanarak ticari ürünler gönderen şirketlerin artık projenin en çok vaat edilen özelliklerinden birine sahip olmayacağı anlamına geliyor: düzenli güvenlik güncellemeleri. 

Başladığında, Android Things, cihaz yazılımını güncel tutmak için kablosuz güncellemeler sözü verdi. Bu, sık sık düzensiz güvenlik güncellemelerinden muzdarip olan IoT cihazları için çok yıllık bir sorundur. Çoğu zaman, IoT cihazlarındaki yazılım güncellemeleri imzalanmaz ve ciddi güvenlik açıkları ortaya çıkarır.

Android Things’in üç yıl boyunca güvenlik güncellemeleri sağlaması gerekiyordu ancak şirket, Ağustos 2019’da geliştirici sistem modül dağıtımları için yama yayınlamayı durdurdu.