Taciz ve yıldırma çevrimiçi olduğunda buna siber zorbalık denir. Bu tür bir zorbalıkla baş etmek özellikle zor olabilir çünkü kontrol edilmesi zor olabilir ve çok sayıda insan tarafından görülebilir. Muhtemelen çocuğunuz internette çok fazla zaman harcıyor, bu nedenle çevrim içi davranışlar kötüleşirse ne yapacağınızı bildiğinizden emin olmanız önemlidir. Siber zorbalığın ne olduğunu, gençleri nasıl etkilediğini öğrenin ve sizin ve çocuğunuzun bununla nasıl başa çıkabileceğine dair bazı ipuçları alın.

Siber zorbalık nedir?

Çocukların neden zorbalık veya siber zorbalık yaptığını tam olarak bilmiyoruz; Bildiğimiz şey, siber zorbalığın çevrimiçi bir ortamda kelimelerin veya resimlerin kasıtlı, ısrarlı ve kötü niyetli bir şekilde birinin refahına zarar vermek amacıyla kullanılması olduğudur. Kids Helpline tarafından yürütülen araştırma, siber zorbalığın en yaygın olduğu yaşların, gençlerin 11 veya 12 yaşlarında olduğu ilkokuldan liseye geçiş dönemi olduğunu, ancak bu durumun ergenlik yıllarında da meydana geldiğini, bu nedenle farkında olmanın önemli olduğunu ortaya çıkardı.

Siber zorbalık neye benziyor?

Gençler arasında siber zorbalık birçok biçimde olabilir ancak en yaygın olanları şunlardır:

 • sosyal medya sitelerinde kasıtlı olarak incitici kısa mesajlar, e-postalar veya doğrudan mesajlar almak
 • İnternette birisi hakkında söylentiler ya da yalanlar yayan insanlar
 • birisini aşağılamak veya utandırmak amacıyla resim veya video gönderen kişiler
 • birine tehdit gönderen insanlar
 • Birini utandırmak veya korkutmak için sahte çevrimiçi profiller oluşturan ve kullanan kişiler.

Diğer zorbalık biçimlerinden farkı nedir?

Zorbalık, kasıtlı olarak zarar vermek için tasarlanmış bir davranış türüdür. Siber zorbalık, çok genel ve kontrol edilemez doğası nedeniyle daha da rahatsız edici olabilir. Örneğin:

 • Siber zorbalığı kimlerin görüntüleyebileceği veya siber zorbalığa katılabileceği konusunda bir sınır yoktur.
 • çevrimiçi paylaşılan içeriği kaldırmak çok zor olabilir
 • zorbalar anonim olabilir
 • içeriğe arama motorları aracılığıyla erişilebilir

İnsanların, özellikle de günlük yaşamlarında teknolojiyi kullanıyorlarsa, zorbalıktan kurtulmaları zordur. Çevrimiçi dünyanın doğası gereği eylemlerinden daha az sorumlu hissettikleri için, gençlerin gerçek hayatta olduğundan daha fazla çevrimiçi ortamda zorbalık yapma olasılıklarının daha yüksek olabileceği öne sürülüyor.

Çocuğunuzu siber zorbalıktan koruyun

Her 10 gençten sadece 1’i ebeveynine veya güvendiği bir yetişkine siber zorbalık hakkında bilgi veriyor. Bu düşük sayının bazı nedenleri arasında utanma, inanılmama korkusu, konunun önemsizleştirilme korkusu veya teknolojiye erişimi kaybetme korkusu sayılabilir. Çocuğunuzu siber zorbalık konusunda neler yapabilecekleri konusunda eğitmek için proaktif adımlar atmak, ihtiyaç duyduklarında destek için size başvurmalarını sağlamanın iyi bir yolu olabilir.

Siber zorbalığın etkileri nelerdir?

Siber zorbalığın gençler üzerindeki etkileri şunlar olabilir:

 • düşük okul devamlılığı ve performansı
 • artan stres ve kaygı
 • izolasyon ve korku duyguları
 • zayıf konsantrasyon
 • depresyon
 • benlik saygısı ve güvenin azalması
 • aşırı durumlarda siber zorbalık intihara yol açabilir.

Siber zorbalığın etkileri, zorbalığın etkilerine benzer, ancak asıl fark, bundan kaçınmanın çok daha zor olmasıdır, çünkü bu, gençliğinizi okuldan eve kadar takip edebilir ve ona bundan asla kaçamayacakmış gibi hissettirebilir. Çocuğunuzun bunun kendi hatası olmadığını, yalnız olmadığını ve siber zorbalıkla başa çıkmanın yolları olduğunu bildiğinden emin olun.

Ergenlik çağındaki çocuğunuzun davranışlarında bazı uyarı işaretleri fark ettiyseniz, intiharı düşündüklerinden endişe ediyor olabilirsiniz. 

Siber zorbalık konusunda nasıl proaktif olunur?

Siber zorbalık konusunda proaktif olmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Çocuğunuzun sosyal medyada sadece gerçek hayatta tanıdığı kişilerle arkadaş ve sohbet etmesini sağlayın.
 • çocuğunuzun tüm sosyal medya hesaplarında gizlilik ayarlarının yapıldığından emin olun
 • çocuğunuzun şifreleri paylaşmaması veya vermemesi gerektiğini bildiğinden emin olun
 • Çocuğunuzun, çevrimiçi ortamda kendisini rahatsız eden kişileri nasıl engelleyeceğini, sileceğini veya şikayet edeceğini bildiğinden emin olun.

Çocuğunuzun siber zorbalığa uğramasını nasıl önleyebilirsiniz?

 • Kendinizi siber zorbalık konusunda eğitin ve bununla başa çıkmanın en iyi yolunu bulun; bu, herhangi bir meydana gelmesi durumunda hazırlıklı olmanıza yardımcı olacaktır.
 • Çocuğunuzla, özellikle müstehcen olanlar olmak üzere çevrimiçi fotoğraf paylaşma hakkında sohbet edin. Çevrimiçi olduklarında, onları kimin gördüğü konusunda kontrollerini çok çabuk kaybedebileceklerini ve bunun maalesef lakap takmaya ve utandırmaya yol açabileceğini açıklayın.
 • Tanımadıkları kişilerden gelen mesajları görmezden gelmelerini hatırlatın. İnternet, yeni arkadaşlar edinmek için harika bir yer olabilir, ancak sahte hesaplar ve troller nedeniyle ekstra dikkatli olmak yine de çok önemlidir.
 • Gizli olduklarından emin olmak için adlarını google’da arayabilirsiniz ve eğer sosyal medyaları varsa aramanızda açılır – hesapları gizliyse herhangi bir gönderi göremezsiniz.
 • Siber zorbalığın yanlış olduğunu ve yapmamaları gerektiğini bildiklerinden emin olun. Ergenlik çağındaysanız, çevrimiçi olarak bu tür davranışlarda bulunursanız, bu, insanların çocuğunuza siber zorbalık yapmak için bir bahaneleri olduğunu düşünmeleri için kapılar açabilir.
 • Çevrimdışı faaliyetlerde bulunmalarını sağlayın . Bu şekilde, çevrimiçi ortamda bir şey olursa, yapmaktan zevk alacakları şeyleri olur.
 • Unutmayın, cihazlarında ne kadar az zaman harcarlarsa, siber zorbalığa uğrama ihtimalleri o kadar azalır.

Peki ülkemizde yasalar ne diyor?

Türk Ceza Kanununda siber zorbalık davranışına uygulanabilecek pek çok hüküm bulunmaktadır:

Sanal şiddet uygulayarak bir kimsenin yaşamına son verilmesi halindekasten insan öldürme, (Madde 81) intihara yönlendirme, (Madde 84) eziyet, (Madde 96) tehdit, (Madde 106) şantaj, (Madde 107) ayrımcılık, (Madde 122) kişilerin huzur ve sükununu bozma, (Madde 123) hakaret veya sövme, (Madde 125) özel yaşamını izleyerek iletişimine müdahale ederek içeriğini alay konusu etmek, haberleşmenin gizliliğini ihlal, (Madde 132) kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması, (Madde 133) özel hayatın gizliliğinin ihlali, (Madde 134) kişisel verilerin kaydedilmesi, (Madde 135) kişisel verilerin kaydedilmesi, kişisel verileri yok etmemek (Madde 138) gibi.

Siber zorbalık davranışının ne olduğuna dair gençlerin, hatta orta öğretimden itibaren bireylerin bilinçlendirilmesi gerekir. Bu durumda ailelere, ilköğretim ve lise öğretmenlerine çok büyük görevler düşmektedir. Siber zorbalığın mutlaka cezasının olduğu ve uygulayıcıların da yaptıklarının suç olduğu bilincinin aşılanması gerekir. Bu açıdan siber zorbalık filli, maddi anlamda hangi suçu veya suçların unsurlarını meydana getiriyorsa hukuki değerlendirme buna göre yapılmalıdır.