İnternet ortaya çıktığı günden beri dillerden düşmeyen “hacker” kelimesi, insanoğlunun en büyük korkularından biri. Kimileri için banka hesaplarının ya da sosyal medya hesaplarının çalınması, büyük şirketler ve hükümetler içinse adeta kıyamet habercisi haline gelen hacker tehditleri bugüne kadar birçok filme konu oldu. Bu listemizde en etkileyici örnekleriyle, izlediğinize pişman olmayacağınız hacker filmlerini sizlere sunacağız. Bakalım siz bu filmlerden hangilerini daha çok beğeneceksiniz.

1. WarGames (1983)

Eğer hacker konulu filmlere yeni adım atacaksanız yola WarGames ile başlamanızı tavsiye ediyoruz. 1983 yılında beyaz perdeye yansımış olan WarGames’te Matthew Broderick, Ally Sheedy ve John Wood’un yıldızlaştığını göreceksiniz. Filmin ana hikayesi genç ve yetenekli bir hacker’ın askeri bir merkeze giriş yapmasıyla başlıyor. Bu film hem hacker’lığı hem de yapay zekâ kavramını henüz bu kavramlar pek konuşulmuyorken gündeme getirmişti. Hacker filmleri arasında WarGames’in yeri kesinlikle ayrıdır.

2. Sneakers (1992)

Zamanının büyük ses getiren filmlerinden biri olan Sneakers, iki arkadaşın yol ayrımını konu alıyor. Kolejden arkadaş olan iki bilgisayar kurdundan biri etik hacker olurken diğeri karanlık yollarda ilerliyor. Phil Alden Robinson tarafından yönetmenliği ve senaristliği yapılan Sneakers’ın başrollerinde Robert Redford, Dan Aykroyd ve Sidney Poitier yer alıyor.

3. Hackers (1995)

Bir hacker filminin ismi ancak bu kadar net olabilir. Bu film, 1995 yapımı, bol aksiyonlu ve kaos dolu bir film. Angelina Jolie’nin neredeyse ergenlik seviyesinde genç olduğu zamanlarda oynadığı bu filmde, çocuk yaştaki hacker’ların bir petrol firmasının sistemine girmesi ve ardından gelişen kaos ortamını konu alıyor. Bugün izlediğinizde biraz saçma gelecek olsa da, filme 1995 yılında yaşıyormuş gözüyle bakın. Hackers bir kült değil ama kesinlikle izlemesi keyifli bir yapım.

4. The Matrix (1999)

Ekranda görmekte olduğunuz GIF her şeyi fazlasıyla anlatıyor olmalı. “Hacker” kelimesini simgesel olarak anlatmak istediğimizde çoğumuz bu GIF’i kullanırız. Bu görseli her kullandığımızda ise aklımıza The Matrix ve Neo gelir. Açıkçası bu filmi kısaca özetlemek ve bu listede neden izlenmesi gereken başlıca filmler arasında olduğunu hemen açıklamak oldukça zor. Wachowski kardeşlerinin şaheser üçlemesini izlemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz.

5. Takedown (2000)

Takedown, 1980’ler ve 1990’ların başında dünyanın en büyük hacker’ı olarak bilinen Kevin David Mitnick üzerine kurulmuş bir film. Mitnick’in baş düşmanı olarak bilinen Tsutomu Simomura tarafından yazılmış olan kitaptan uyarlanarak hazırlanan Takedown filmi, ünlü hacker Mitnick’in nasıl alt edildiğini anlatıyor. İddialara göre Kevin Mitnick dünyadaki tüm banka ve güvenlik hesaplarını hack’leyebilecek kadar yetenekli bir hacker’dı. Şu an son derece büyük maaşlarla bilişim güvenliği üzerine çalışan Kevin Mitnick, uzun bir süre hapis cezası çekmişti.

6. The Score (2001)

Robert De Niro ve Edward Norton’un başrollerde yer aldığı ve hacker’ların da konuya dahil olduğu bir filme kim hayır diyebilir? 2001 yılının öne çıkan filmleri arasında yer alan The Score’da Edward Norton ve Robert De Niro, sosyal açıdan garip bir hacker’ın yardımıyla birçok güvenlik önlemini delerler. Filmin ana konusu hacker’lık olmasa da, birçok sahnede geçen hacker’lık aksiyonu takdire şayan.

7. The Italian Job (2003)

The Italian Job dendiği zaman aklımıza ilk gelen Mini Cooper oluyor. Ancak şu gerçeği unutmamak gerek, 1969’daki orijinal The Italian Job’un yenilenmiş halinde sadece Mini Cooper’lar değil hacker kavramı da öne çıkıyor. Filmde Lyle karakterini canlandıran Seth Green, hırsızların işini kolaylaştırmak adına trafik ışıklarını ve daha birçok sistemi hack’liyor. The Italian Job da hacker’lığı konu alan aksiyon filmleri arasında ön sıralarda yerini alıyor.

8. Live Free or Die Hard (2007)

Bruce Willis’i Bruce Willis yapan Die Hard serisinin dördüncü filmi olan Live Free or Die Hard, hacker’ların ne kadar tehlikeli olabileceğini aksiyon dolu sahnelerle anlatan bir yapım. 2007 yapımı Amerikan aksiyon filminin senaryosunda Timohy Olyphant oyunculuğu ile sahneye yansıyan bir hacker karakter ABD Federal Rezerv’inden trilyonlarca doları çalmayı başarıyor. Filmin tüm aksiyonu ise bu olay çevresinde yaşanıyor. Live Free or Die Hard bol silahlı, atlamalı zıplamalı, patlamalı ve tabii ki Bruce Willis’li bir aksiyon filmi olarak her dakikasında adrenalin vaat ediyor.

9. Untraceable (2008)

Hem hacker hem de seri katil kavramlarını bir arada ele alan Untraceable filmi 2008 yılının ses getiren yapımlarından biri olmuştu. Bu filmde azılı bir seri katil, kurbanlarını internet üzerinden yaptığı canlı yayınlarda öldürüyor. Milyonlarca kişinin gözleri önünde öldürülen masum insanların vahşet dolu son görüntüleri KillWithMe.com adlı web sitesi üzerinden yayımlanıyor. Bu azılı seri katilin izini takip etme ve kimliğini ortaya çıkarma işi ise gizli servis ajanı Jennifer Marsh (Diane Lane) adlı karaktere düşüyor. Film bir şaheser olmasa da izlemeye değer nitelikte. Untraceable, hacker ve seri katil filmlerini sevenler için keyifli filmlerden biri.

10. Eagle Eye (2008)

Eagle Eye, 2008 yılında karşımıza çıkmış, aksiyon dolu bir hacker filmi. Shia LaBeouf’un başrolde oynadığı film, monoton giden bir hayatın bir anda çılgın bir aksiyon filmine dönüşmesini konu alıyor. Her şey başrol karakterimize gelen bir telefonla başlıyor. Zamana karşı yarış içerisinde, “Sorgulama, sadece yap.” baskısıyla ilerleyen film son derece keyifli bir yapım olmuş. Hacker filmleri listenizde Eagle Eye’a kesinlikle bir yer ayırmanız gerekiyor.

11. The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

Oldukça vahşi bir hacker filmi karşınızda. The Girl with the Dragon Tattoo, İsveçli yazar Stieg Larsson’un aynı adı taşıyan romanından uyarlanmış başarılı bir yapım. Bu filmde Mikael Blomkvist adlı baş karakter, asılsız iddialarla suçlanan bir gazeteci. Daniel Craig’in canlandırdığı Blomkvist karakteri, Henrik Vanger adlı bir endüstri patronu tarafından yeğeni Harriet’ın ortadan kaybolmasının ardındaki gizemi çözmesi için görevlendirilir. Ana karakterimiz film boyunca Lisbeth Salander (Rooney Mara) adlı sıradışı hacker’dan yardım alır. Gerilim ve şiddet dolu olan bu filmi izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

12. The Fifth Estate (2013)

Gerçek olaylara dayanan bir dramatik gerilim filmi olan The Fifth Estate, son on yıla damga vuran isimlerin başında geçen Julian Assange’ı ve WikiLeaks’i konu alıyor. Julian Assange’ın ortaya çıkardığı gizli belgelerin hayatına nasıl etki ettiğini görmek istiyorsanız bu filmi izlemeniz gerekiyor. Hacker’lık, anonim bilgi sızıntıları, istihbarat ve dramanın bolca yer aldığı filmin başrolünde Benedict Cumberbatch oynuyor.

13. Who Am I: No System Is Safe? (2014)

Alman yapımı bir hacker filmi olan “Who Am I: No System Is Safe?” çoğunlukla Fight Club ve Mr. Robot ile kıyaslanır. Bu filmde bir hiç olarak yaşamakta olan Benjamin (Tom Schilling), karizmatik Max (Elyas M’Barek) ile tanışır ve ortak ilgi alanları olan hacker’lık konusunda güzel bir sinerji oluştururlar. Karanlık bir hacker grubu oluşturan ve bir jenerasyonu etkisi altına alan bu oluşumla dünya çapında ünlü olmaya çalışan bu karakterler film boyunca başarılı bir oyunculuk sergiliyor. İzlediğiniz filmin senaryosunun sizi şaşırtmasını istiyorsanız ve hacker filmlerinden hoşlanıyorsanız bir şekilde bu filmi edinip izlemeye bakın.

14. Algorithm (2014)

Algorithm, serbest çalışan bir bilgisayar hacker’ının üst düzey gizliliğe sahip hükümet anlaşmanlarını bulması ve hükümet tarafından geliştirilen projeleri indirmesi üzerine bir film. Hacker konulu suç ve gerilim filmleri arasında yer alan Algorithm, IMDB puanı düşük görünüyor olsa da başarılı hacker filmlerinden biri olarak nitelendiriliyor. Etkileyici bir anlatıma sahip olan filmin yönetmenliği ve senaryosu Jon Schiefer tarafından yapılmış. Filmin başrollerinde Raphael Barker, Keith Barletta ve Julie Ceballos yer alıyor.

15. Blackhat (2015)

Beyaz perdenin yakışıklı yıldızı Chris Hemsworth son zamanlarda daha çok Thor filmleriyle öne çıkıyor. Eğer bu oyuncuyu bir hacker filminde görmek istiyorsanız Blackhat’ı kesinlikle izlemelisiniz. Yeni filmlerden biri olan Blackhat, 2015 yılında sinema tutkunlarının beğenisine sunuldu. Bu filmde bir grup hacker Çin’in nükleer santrallerinden birini hack’leyerek nükleer reaksiyon oluşturmaya çalışıyor. Bu olayla eş zamanlı olarak borsaları da hack’leyen hacker’lar milyonlarca doları bankalardan alıp ceplerine indiriyorlar. Bu film, Blackhat yani siyah şapkalı hacker’ların hükümetleri nasıl tehdit edebileceğini aksiyon dolu bir senaryoyla ekrana yansıtıyor.

16. Snowden (2016)

Dünya gündemine damgasını vurmayı başaran, eski Merkezi İstihbarat Teşkilatı ve eski Ulusal Güvenlik Dairesi çalışanı Edward Snowden bu filmde ele alınıyor. 2016 yılında beyaz perdeye yansıyan filmde Snowden tarafından ortaya çıkarılan NSA’in kanun dışı takip teknikleri ve daha fazlası öne çıkıyor. En iyi hacker filmlerinden biri olarak nitelendirilen Snowden’i izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Filmin yönetmenliğini Oliver Stone, başrollerini ise Joseph Gordon-Levitt ve Shailene Woodley üstleniyor.

Kaynak: IMDB