Eski dünya satranç şampiyonu ve antivirüs şirketi Avast’ın güvenlik elçisi GarryKasparov yaptığı açıklamalarda, yapay zeka gibi konularda endişelenmemiz gerektiğini açıkladı. Bunun yerine asıl korkulacak olanların Rusya ve Çin gibi devlet oyuncuları olduğunu ekledi. Kasparov siber soğuk savaş uyarısında bulundu.

Siber soğuk savaş, insanlar tarafından başlatılacak!

“Robot tehlikesi hakkında konuşarak zamanımızı boşa harcamamalıyız. Ne kadar karmaşık algoritmalar olursa olsun, yine de bir insan oyuncuya ihtiyaç var.” açıklamalarında bulundu.

Bunun yanı sıra Kasparov’a yönetilen sorulardan bir tanesi de, siber savaşlarda yapay zekanın kullanılma olasılığı oldu. Satranç efsanesi bu soruya “Yeni teknolojiler, kötü insanlara fırsat yaratacak” diye cevap verdi.

Henüz çok güçlü siyasi açıklamalardan kaçınılacağını belirten Kasparov, şu anda herkesin fark edemediği bir siber savaş içerisinde olabileceğimizi söyledi.

Ayrıca Huawei’in ABD tarafından boykot edilmesinin de bunun en büyük belirtilerinden olduğu düşünülüyor. Trump, kısa bir süre önce bir konuşmasında bazı yabancı tehditlerden bahsetmişti.

Kaynak