Liberya’da bir GSM şirketi, rakip GSM şirketine saldırması amacıyla bir bilgisayar korsanı (hacker)kiralamıştı. Ancak hacker’ın 2016 yılında gerçekleştirdiği saldırısı sonucunda ülkenin tüm internet alt yapısı zarar görmüştü.

Bunun üzerine Interpol devreye girmiş ve Daniel Kaye isimli İngiliz hacker’ı kısa süre önce tutuklamıştı. Şimdilerde bu bilgisayar korsanının cezası belli oldu. Dünya genelinde birçok büyük siber saldırıda rol aldığı ve birçok olayda baş şüphelilerden birisi olduğu belirtilen 30 yaşındaki Kaye, mahkeme tarafından 32 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kaye’nin Liberya’daki söz konusu faaliyetleri, 2015 yılında Cellcom isimli GSM şirketinin onu kiralamasıyla başladı. Cellcom Kaye’nin, rakip GSM şirketi Lonestar’a saldırmasını ve bu şirketi çökertmesini istiyordu. Ancak hacker’ın saldırısı beklenenden çok daha güçlü olunca tüm ülkenin internet alt yapısı hasar aldı.

Saldırıyı gerçekleştirmesi için Kaye’ye 10 bin pound (yaklaşık 70 bin TL) ödeme yapıldı ve müşterilerin gözünde Lonestar’ın prestijini zedelemesi istendi. Hacker’ın bu amaç için şirketin internet servisini devre dışı bırakması ve müşterilerini rahatsız etmesi gerekiyordu.

Kaye, Lonestar şirketine karşı hem Distributed Denial of Service (DDOS) saldırıları düzenledi hem de Wannacry ile Lonestar’dan fidye istedi. Hacker ayrıca bu saldırılar için Mirai #14 ismiyle özel bir bot da oluşturdu. Ancak bir süre sonra kontrolden çıkan bot, Liberya’nın tüm internet alt yapısına zarar verdi. Bunun sonucunda da olay uluslararası gündeme taşınmış ve Interpol’ün devreye girmesiyle Kaye tutuklanmıştı.