haberler Hack Haber

DeLL, Siber Saldırılara Hedef Olduğunu Açıkladı

Dev teknoloji şirketleri siber saldırılara hedef olmaktan kurtulamıyor. Dell, Kasım ayının başında çevrimiçi alışveriş sitesinin bir güvenlik açığı nedeniyle saldırıya uğradığını açıkladı.

Şirket, yetkisiz bir kaynağın müşterilere ait isim, e-posta adresleri ve güvenlik şifrelerini Dell.com adres alanından çalma girişiminde bulunduğunu açıkladı. Dell, müşterilerine ait verilerinin güvende olduğu konusunda da basına yaptığı açıklama ile güvence verdi:

“Dell’in ağından söz konusu bilgilerin silinmiş olması muhtemel ancak incelemelerimiz sonucunda hiçbir verinin saldırganın eline geçtiği konusunda bir kanıta ulaşamadık. Ek olarak Dell siber güvenlik önlemleri potansiyel güvenlik açıklarında zararın büyümesinin önüne geçmeye hazır durumda.”

ZDNet‘e göre Dell’in olay hakkındaki incelemelerini sürdürdüğünü ve  şirketin açıklamasına göre söz konusu güvenlik açığının Dell’in mühendislerinin açığı kullanan bir saldırganı tespit ettiği 9 Kasım tarihinde ileri sürdükleri kadar geniş bir alanı kapsamadığını ifade ettiği öğrenildi.

Dell için iyi haber ise saldırganlarının eline müşterilere ait kredi kartı bilgileri gibi hassas bilgilerin geçmemiş olması. Aslında saldırı şirketin web sitesinde bir aksamaya dahi sebep olmadı ve şirketin web sitesi, saldırının öncesinde ve sonrasında da hizmet vermeye devam etti.

Öngörülemeyecek yan etkilerden müşterilerini korumak isteyen şirket, saldırının ortaya çıkışının ardından tüm müşterilerinin şifrelerini sıfırladı. Şirket ayrıca durumun kontrolünü elinde tutmak için siber suçlarla ilgili adli birimlerle de ayrı bir incelemeyi de yürütmeye başladı. Şirketin saldırıyı kısa bir süre içerisinde açıklamış olmasından anlaşılıyor ki, saldırının sonuçları ciddi boyutlarda değil. Ancak Dell müşterileri arasındaysanız, dev teknoloji şirketi ile paylaştığınız bilgileri tekrar gözden geçirmenizde fayda olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

1 yorum

  1. Ksjsksjsjskskksjs
    La şahsen ben bile bazen spoof makine lazım olunca dell den alıyorum vay buneyin saldırı altındasıymıs

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: