Beyaz şapkalı hackerlar, hacker çeşitleri içerisinde en faydalı olanıdır. Bir diğer isimleri etik hacker olan bu kişiler de kötü hackerların sahip olduğu hack ve saldırı bilgilerine sahiptir. Ancak, beyaz şapkalı hackerlar, sistemlere ve kurumlara saldırmak için çalışmak yerine kurumları ve sistemleri korumak amacı ile çalışırlar. Bu kişilere sistem güvenliği uzmanı da denmektedir.

Beyaz şapkalı hackerlar, güvenlik açıklarını tespit ederek güvenlik alanında çalışmaktadır. Kurumları ve sistemleri hack saldırılarına karşı korumayı amaçlayan bu kişiler, Bilişim Eğitim Merkezi’nin düzenlediği Ethical Hacker Eğitimi programına katılarak profesyonellik kazanabilmektedir.

Hacker Şapkalarının Anlamları Neler?

Hacker resimlerini incelemeye başladığınızda her zaman kapüşonlu bir üst ile bilgisayar başında olan insanlar görürsünüz. Bu kıyafetin hacker tabiri ile tamamen özdeşleşmesi insanların hackerları kapüşon rengine göre birbirinden ayırmasını sağlamaktadır.

Daha önce bahsettiğimiz gibi siyah şapkalı hackerlar her zaman ticari amaç güden ve bu ticari amaç uğrunda sistemleri hackleyen kişilerdir. Yaptıkları eylemler genellikle insanlara büyük zararlar verir.

Siyahların karşısında duran beyaz şapkalı hacker grupları da yer alırken bu kişiler etik değerleri koruyan ve bilgilerini iyilik için kullanan kişilerdir.

Siyah ve beyaz hacker dünyasındaki tek renk değil. Gri şapkalı hackerlar da yer alıyor. Bu kişiler şirketlerin açıklarını bulduktan sonra şirketlere bunu bildirerek para talep ederler. Eğer istedikleri paralar gelmezse bu aşamada şirkete zarar verme amacı güdeceklerdir.