Alman polisi, Türkiye’ye casus yazılım sattığı ileri sürülen Alman firması FinFisher’in Münih’teki bürolarına baskın düzenledi. FinSpy yazılımı Türkiye’de 2018’de CHP’ye karşı kullanıldığı iddiasıyla gündeme gelmişti.

Farkında olmayanlar için FinSpy, dünya çapında hükümetlere yasal bir kanun uygulama aracı olarak satılan, ancak aynı zamanda baskıcı ve şüpheli rejimler tarafından aktivistleri, siyasi muhalifleri ve gazetecileri gözetlemek için kullanılan son derece güçlü bir casusluk yazılımıdır.

FinSpy kötü amaçlı yazılım, Android, iOS, Windows, macOS ve Linux dahil olmak üzere hem masaüstü hem de mobil işletim sistemlerini hedefleyebilir ve operatörüne kurbanların web kameralarını ve mikrofonlarını gizlice açma, klavyede yazdıkları her şeyi kaydetme, çağrıları dinleme gibi casusluk yetenekleri sağlar ve hassas verilerin dışarı sızmasını kolaylaştırır.

FinSpy Türkiye’de 2018’de de gündeme gelmişti

2018 yılı Mayıs ayında Alman medyasında FinSpy casus yazılımının Türkiye’de Cumhuriyet Halk Partisi’ni izlemek üzere kullanıldığı iddiasını içeren haberler yayınlanmış, yazılımın CHP’nin “Adalet Yürüyüşü” sırasında CHP’li vekillerin akıllı telefonlarına bulaştırıldığı öne sürülmüştü. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bu iddialarla ilgili olarak ” “Merak ediyoruz Alman hükümeti bunu Türkiye’de kime sattı?” sorusunu yöneltmiş, gerekirse Almanya’da Alman hükümetine karşı dava açacaklarını söylemişti.

İddialar üzerine dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Satın aldığımız veya gayriresmi alıp da kullandığımız hiçbir yazılım söz konusu olamaz” açıklaması yapmıştı.