Vietnam yönetimi, Facebook’un kullanıcıların platformda hükümet karşıtı yorumları yayınlamasına izin vererek ‘siber güvenlik yasasını ihlal ettiğini’ duyurdu.

Facebook’ta hükümete karşı karalama kampanyasının yapıldığını belirten Bilgi ve İletişim Bakanlığı, sosyal paylaşım sitesinin devlete karşı provokatif eylemler içeren fan sayfalarını kaldırması talebine cevap vermediğini kaydetti.

Vietnam Haber Ajansı’nda yayınlanan haberde bakanlığın “Bu içeriklerin Vietnam’ın siber güvenlik yasasını ciddi şekilde ihlal ettiği tespit edildi” dediği aktarıldı.

Facebook’tan yapılan açıklama da ise, “Yasadışı içerikleri bize rapor eden hükümetlere karşı çok net bir sürecimiz var. Tüm bu talepleri hizmet şartlarımıza ve yerel yasalarımıza göre inceleriz.” ifadeleri kullanıldı.

Siber güvenlik yasası ifade özgürlüğünü kısıtlıyor

Komünizmle yönetilen 93 milyonluk Vietnam’da ifade özgürlüğünü kısıtlayacağı için eleştirilen tartışmalı siber güvenlik yasası geçtiğimiz yıl mecliste onaylandı ve 1 Ocak’ta yürürlüğe girdi.

Global teknoloji şirketleri ve insan hakları grupları, bu yasanın yönetime bilgisayarlardaki bilgileri ele geçirme ve yerel çalışanları gözaltına alma hakkı verdiği gerekçesiyle eleştiriyor.

Komünist Partinin çoğunluğa sahip olduğu mecliste geçtiğimiz yıl haziran ayında kabul edilen yasa servis sağlayıcıların Vietnam’da ofis açmalarını, Enformasyon ve İletişim Bakanlığının talebiyle zararlı içerikleri 24 saat içinde kaldırmalarını, Kamu Güvenliği Bakanlığı çatısında özel siber güvenlik görev gücü kurulmasını öngörüyor.

Euronews Türkçe