Bu geceki konuğumuz, eskilerden biri Powerbot.org ve Rebelsecurity.net gibi isim yapmış hack siteleriyle geçmişi inleten ve netdevilz vb. gruplarda yöneticilik yapmış şimdi ise powerhack.net kurucusu FataLWorm (Luxury) sohbetimize katıldı. Kendisi ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. İyi okurlar dileriz.

Merhaba FataLWorm, LH olarak Sohbet teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.
➤ Ne demek ben teşekkür ederim 🙂

Öncelikle, FataLWorm Kimdir? Kendinizden bahser misiniz.
➤ FataLworm sıradan bir TÜRK vatandaşı hack alemine 2002 yıllarında girmiş 2009 yılında biraz uzaklaşmış ama alışkanlık haline getirip forumlarda halen takılmaktadır.

2002 senesinde nasıl oldu da kendinizi burada buldunuz?
➤ 2002 senesi internet cafede bir arkadaşımla beraber bu işlere merak sardık. Öncelikle msn vardı o zamanlar tabi. İlk icraatımızı msn’de fake kız hesapları açarak millete kontör yollattırmak oldu 🙂

Hey gidi maceralar 🙂 Hack grupları ile aranız nasıldı? O yıllarda bir elin parmağını geçmeyen gruplar vardı.
➤ Evet o zamanlar hack forumlarında takılırdım ama sadece takılırdım yönetiminde felan bulunmadım ve icraatlarımı kendim yapardım. Bahsettiğim arkadaş ile 2004 gibi kendimiz bir hack sitesi açtık ve 2005 senesi ilk hack’imizi yedik ve kapadık. Daha sonra bir hack sitesi daha açıp yolumuza devam ettik yaklaşık 2 sene açık kaldı onu’da bazı sebeblerden dolayı kapatmak zorunda kaldık.

İlk sitenizin adı neydi? ve sonraki serüveninizde neler kattınız?
➤ İlk sitemizin adı powerbot.org’ idi ikinci sitemizin adı rebelsecurity.net olarak açtık pek açık kalmadı bunlar o zamanlar bilir ama duymayanlarda vardır. Bir çok hack sitesine destek çıktık netdevilz grubunda bi kaç ay yöneticilik yaptığım olmuştur. Bir çok hack sitesi hackledim cyber-asker.net, turkattackers.org daha hatırlamadığım bir çok sitede indexim vardır.

Zamanın sükse yapan hack grupları hedef olmaktan kurtulamamış keza sizin de içinde olduğunuz gruplar efsane olarak nitelendirebiliriz. Şimdi ise o gruplardan eser yok. Kalan gruplar belli. Pek aktiflikte yok. PowerHack komunu ne durum da şuan? Eskilerden devam eden bir grubunuz olsaydı şuan ne gibi farklılıklar olurdu?
➤ Eskiden herşey daha güzeldi. Sosyal medya yoktu herkes forumlarda takılıyordu PowerHack’in konumu şuanda iyi tabiki değişmeler olacaktır. Ama bu hack alanında olmayabilir forum tasarımını tamamen değiştireceğim hack’i belki bırakır security’e dönebiliriz. Tabi eski grublarımızı bu zamana kadar taşıyabilseydik şuan daha farklı yerlerde olabilirdik hata ettik, boşa vakit harcadık ama o forumlar bilgimize bilgi kattı o açtığım siteleri kapattığıma pişmanmıyım diye sorarsanız biraz pişmanım tabi ki eskileri özlüyorum.

O yıllarda zaman geçiren hemen herkes geçmişi özlüyor ama bugün durumlar çok farklı. Bunu neye bağlıyorsunuz?
➤ Dediğim gibi teknoloji gelişti bir de gençlik çok değişti, öğrenmek istemiyor kimse mesela forumda bir shell paylaşıyorsunuz onu alıp hackliyor adam kendini hacker zannediyor aslında o shelli araştırsa kendi farklı sitelere sokabilecek ama uğraşmak istemiyor üşengeçlik var gençlerde eskiden öyle değildi herkes forumlarda takılır birşeyler öğrenmeye çalışırdı ondan eskiden daha iyiydi 🙂 Sohbet muhabbet vardı eskiden.

Haklısınız. Şimdiler de o yok olsada bir dönümü geçmez. Pekala geçmiş ve bugün arasında düşman olduğunuz kişi veya kişiler var mı ? Şuan görüşüyormusunuz. Yapılanlar geçmişte mi kaldı yoksa?
➤Eskilerden pek kimse yok şuan herkes ekmeğinin peşinde, görüştüğüm var ama isim vermek istemiyorum.O zamanlardaki düşmanlarım ile şimdi karşılaşsam ben sevinirim açıkcası biraz eskileri hatırlatır bana 🙂 Yapılanlar geçmişte kaldı tabiki.

Şu sıralar Hack alemi zor günler geçiriyor, eski gruplardan aktif yada pasif gruplar kaldı. Türk hack piyasasını yeniden şekillendiren beğendiğiniz veya favori hack grubu var mı?
➤ Cyber-warrior’ı beğeniyorum, tahribatı’da yanlız o hack yapmıyor artık :), başka beğendiğim bir grup yok ama takıldığım var.

Hack aleminde 10 yılı geride bıraktınız. Bu süreç içerisinde neler kattınız ? projeleriniz var mı?
➤ Tabiki birşeyler kattım önce yıkmayı öğrendik, daha sonra kurmayı ve korumayı PowerHack ile olan projemi söyledim belki security’e dönerim diye şuanda başka bir projem yok belki zamanla olur 🙂

PowerHack bir süre önce gündem yaratan operasyonlara imza atmıştı. Devamı gelecek mi? Biraz ekibinizden bahseder misiniz.
➤ Ekibim şu anda pek ilgilenmiyor işleri açısından isim vermeyeyim bir üyemizinde polis tarafından bilgisayarına el konuldu. Tabiki operasyonlarımız olacaktır beklemede kalın şu anda bir yapılanma sürecindeyiz herşey bittikten sonra daha aktif PowerHack sizleri bekliyor olacak.

Bekliyoruz 🙂 Türk hack piyasası ise üstte belirttik ama kaynayan bir yara var, açık bir enfeksiyon kapmış gibi lamerlikler bitmek bilmiyor. Başınıza da geldi aslında çoğu grubun da başına geldi sahte alan adları ile kendi bilmez kişilerin lamerlikleri. Geçmişte bu durum nasıldı? Çoğu kişi der eskiden bir hack olayı olunca mertlik gösterenler olurdu. Şimdi o durum yok. Lamerlik almış başını gidiyor. Sonu gelir mi? Hadım edilir mi?
➤ Sonunun geleceğini sanmıyorum, şimdi ki yeni nesil çok değişik herkes birbirine hack haber sitelerinde küfürler yağdırıyor boş yere 🙂 Eskiden hacklenen site karşılığını veriyordu şimdi hacklenen siteler hiç bir karşılık veremiyor karşılık olarak verdikleri dediğiniz gibi sahte alan adları çünkü hiç birşey bilmiyorlar ki babalarının harçlıklarıyla açtıkları hack siteleriyle birşeyler yapmaya çalışıyorlar ama boşa çaba sarf ediyorlar. Bence hack’den uzaklaşıp farklı işler yapsınlar belki para kazanırlar. Mesela youtube’de kanal açıp iyi paralar kazanabilirler bu işlerle uğraşsınlar 🙂

Çok sık görüyoruz, yeni açılan hack siteleri saniyesinde hackleniyor, 24 saati geçse de geçmese de hedef oluyor. Karşılık hiç yok. Piyasa aslında yavaş yavaş durma noktasına geliyor. Eskiler olmasa, kadim hack grupları olmasa bir anlamı yok aslında.
➤ Aynen dediğiniz gibi eski hack grupları olmasa bi anlamı yok çünkü yeniler dediğim gibi hiç birşey bilmiyorlar, öğrenmiyorlar. Eskiler nasıl site yönetilir biliyor çünkü 🙂 Yeniler sadece rütbe peşinde.

Muradına eren var mı? 🙂
➤ Sanmıyorum. Rütbe istemeden verilir. Hak edersin alırsın rütbeni, ben bunu tüm gençlere söylemiyorum sözlerim yanlış anlaşılmasın genellikle çoğu gençler olarak söylüyorum şimdiki gençlerin aralarında iyi çocuklar var çünkü.

FataLWorm olarak tanındınız ama şimdi neden Luxury? Bir gerekçeniz var mı?
➤ Hayır bir gerekcem yok Luxury ismini cs’de kullanırdım. Hem’de Lüks demek lüks hayatı seviyorum biraz 🙂

🙂 Lüks hayatı kim sevmez ki, maddi durumu iyi olmayanlar ne yapmalı?
➤ Lüks hayatı yaşamak için azimle çalışmalı ve hakkını almalı.

İllegal yönden kendini lüks hissedenler var buna ne denmeli? Geçici bir heves uğruna hayatlarını karartanlar var. İllegal olarak faaliyet yürüten hack sitelerine tepkiniz var mı?
➤ Herhangi bir tepkim yok nasıl biliyorlarsa öyle yapsınlar ama tabiki sonuçlarına katlanırlar ne demişler çok gülen çok ağlar.

Türk hack alemini ilerleyen günlerde ne bekliyor? Gelişme olur mu?
➤ Pek sanmıyorum teknoloji gelişti daha da gelişiyor açık eskisi kadar yok alem şimdiki gibi yerinde sayar.

Aslında bu kalite bir nevi mirror sitelerine de direk yansıyor. Şimdi ki deface’lerin kalitesi ortada iken. Kalanını söz etmeye bile gerek görmüyoruz.
➤ Aynen öyle kardeşim 🙂

Bitmesini istemediğimiz sohbetin sonlarına gelirken, buradan hack alemine yeni adım atmış, yada atacak kişilere ne dersiniz? Ne yapmalılar? Ne gibi yol izlememeliler, bir büyükleri olarak ne dersiniz?
➤ Diğer ropörtajlarımda söylediğim gibi hack yapmayın farklı işlere yönelin yıkmayı değil kurmayı deneyin daha zevkli olacaktır, hack boş iş çünkü. Hem bu yolla iyi paralar kazanabilirsiniz.

LH olarak, sohbetimize katılıp eşlik ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bize söylemek istediğimiz bir şey var mı?
➤ LH ekibine benimle roportaj yaptığı için teşekkür ederim daha iyi yerlere gelmeleri dileğiyle.