LH olarak, geçtiğimiz yıl birçok yeniliğin okurlarımıza buluşacağını açıklamıştık. Bu yeniliklerden biri ise Keyf-i Sohbet uygulaması. Dünden bugünlere kadar benliğini koruyan eskilerden biri mazisini hiç eskitmeyen MegaTurks yöneticilerinden PrenS ile bu akşam kahve eşliğinde bir sohbet gerçekleştirdik. İyi okurlar dileriz.

Merhaba PrenS, LH olarak Sohbet teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim.
➤ Eyw kardeşim ben teşekkür ederim.

Klasik bir soru, PrenS kimdir?
➤ PrenS aslen doğma büyüme kırşehirliyim evli 1 çocuk sahibi 32 yaşında biri.

Neden Prens?
➤ Aslında ilk nickim çocukça biraz ask_prensi4040 ti ilk nick im daha sonrasında gelen arkadaş çevremdeki bu nasıl nick diye eleştiriler üzerine Byprens yaptım baktım herkes by ile nick yapıyor sadecestirdim prens kaldi.

Bireysel olarak Web ortamı size ne kattı?
➤ Bireysel olarak internetin nasıl kullanılacağını hack ibaresinin sadece site deface etmek olmadığını ve günlük yaşama birazda olsa uyarlaninca insanların size nasıl farklı bakıp davrandığını Hacker kelimesini ve 0 dan hiçbirşey bilmeden yıllar içinde konuşulan konuları terimleri ve sohbetler ile nasıl dahada farklı düşünulecegini kattı bana, Web ortamı bana ilk yıllar arkadaş ilerleyen yıllar da ise aile kattı bunların yanında bilgi beceri ve kendine güven katti.

Hepimiz web ortamının bir parçasıyız. Sizi ne dikkatinizi çekti? Nasıl hack alemine girdiniz? Biraz 90’ların sonu ve 2000’lerden bahseder misiniz?
➤ İlk dikkatimi çeken tv de turk hacker lar brezilyalı hacker lar ile yarışta türk hackerlar kazandı sanal ortamda rusyadan sonra en iyi türkler diye bir haber izledim ilk hack kelimesi ve dikkatimi ozaman cekti daha sonra internet cafede takilir sadece half life oynardım arkadaşlar ile bi gün bitane arkadaşım geldi olm msn adresimi çaldılar dedi bende nasıl oluyor diye araştırırım kendimi bu alemde buldum açıkçası ilk zamanlar fazla hack grubu kimse yoktu zaten belli başlı kişiler ve herkesin herkesi bildiği 90 lar ve 2000 ler küçük sanal ortam di ozaman 4 5 grup ve kendi içlerindeki paylaşımlar ile o ne çıkmaya çalışan ekipler. Kimse benim okey ve tavlada puanlarımı çalmadı benimki basit başlama yöntemi.

O yıllarda internetin henüz mbit bile olmadığı kb lar ile gezdiği, hatta telefon kablosunu çıkarıp dial*up ile telefon faturalarını şişirmeyen yoktur diye düşünüyorum.
➤ Aynen öyle cafede googleye girip bise arattığınızda beklerken gazoz içerdik ☺ dial up zaten sömürürdü bizi ilk çalıştığım iş yerinde kacak girerdim dial up ile bağlanarak fatura çok gelmesin diye 15 dakka durur cikardim.

Peki o zaman dilimlerinde hangi hack siteleri vardı peki? Birkaçından bahseder misiniz.
➤ spymastersnake – savsak.com – cw felan vardı spymaster döneminin öncüsü gibiydi ama savsak.com en yukselişteki siteydi.

Sizin içinde bulunduğunuz platformlar hangileriydi?
➤ İlk lordworld.com diye site sahibi lord-of-terror denen bi yerde hack e basladım moderator kadar cıktım daha sonra savsak.com ile tanıstım ve kendimi orda baya geliştirdim daha sonrasında bir çok hack sitesi açıldı ama üyeliklerim yoktu en son megaturks.net te takılmaya basladım ve yönetici olarak devam ederken siteye yapılan ddos saldırıları ve aşırı pahalı hale gelmesi sitenin kapanmasına sebbe oldu bu arada tahribat.com da saygı duydugum nadir forumlardan biridir.

Bu siteleri yeniler hiç bilmez, eskiler bilir ve halen kalanlar varsa da, devam edenlerden biri sizsiniz. Sizi kalmaya bırakan nedir?
➤ Beni kalmaya bırakan bende bilmiyorum açıkçası halen görüştüğüm eski dostlarımın olması sanırım telefon dan olsun mail yoluyla olsun çok eski arkadaşlarımın bulunması ve onlarla sohbetlerimiz esnasında eskileri yaad etmemiz bide içimdeki merakın hala gitmemiş olması bunun sebebi sanırım.

Sizi birçok kişi megaturks ile tanıyor, en son oradaydınız ve ddos saldırıları ile kapandı ve peki neden pes ettiniz ? Şuan bir kaç kadim hack siteleri faaliyetlerine devam ediyor, eskisi gibi değil sessiz sakin ama ekip dağılmadıkça. Siz de edebilirdiniz sonra pişmanlık duydunuz mu peki ?
➤ Pes etmedim bir şeyin farkına vardık megg ekibi olarak yaşların ilerlediği ve geçim sıkıntısının oldugu herkesin kendine bir yön vermeye çalışması birazda işin tuzu bibieri bu oldu sessiz sedasız beklenirmiydi belki beklenirdi ama bu mgg ekibine uymazdı.

Hemen herkes der hack boş iş, tadını alan bırakır, devam etmek isteyen devam eder. Önemli olan bu ortamda kişinin geleceği, hack her daim burada.
➤ Orası öyle tabi mesela benim için hackin anlamı ilk başlarda herkes gibi site deface etmek ti ama sonradan bende farklı bir hissiyat oluştu girilemeyen sistemlere girmek karşıdaki herkes kendini güvende hissederken sen o güvenliği aşabilecekmisin? ben hep kendi kendimi gecmeye çalıştım ve sanırım bıkmamamın sebebide bu kendi kendimle yarışmam.

Günümüzde ise hack öğünlerden ibaret. Eskisi gibi bir site hacklenince mertlik delikanlılık gösterenler olurdu şimdi o yok, “dostum” diyenler kendi sitelerine index atarken hiç çekinmiyor utanmıyor da en ufak sinir halinde gerçekleşen durumlar ama bu durum devam ediyor. Güven ortamı nasıl oluşmalı, yada oluşmamalı mı ?
➤ İlk önce kişi kendisini bilecek bu aile ortamı yetiştirme şartı basşı boş bırakma ile olmaz ailenden nasıl saygı öğrenirsen sanal real farketmez öyle davranırsın bunun içinde kendine ve karşındakine saygı duyman lazım yaşlarının verdiği cahillik ve özentilik sonucu böyle üzücü durumlar ortaya cıkıyor.

Önemli olan dediğiniz, ailenen ne kattığı ama bazı durumlarda hack ortamında olan insanlarda bir karekter değişimi oluyor, reel de gerçekleştiremediklerini sanalda gerçekleştirme isteği oluşuyor. Bu durum sizin de dikkatinizi çekti mi?
➤ Elbette çekti bordo klavleli yada klavye delikanlısı sözleri bu kardeşlerimiz için buda yine aileye de bitiyor bu kişileri az incelerseniz aile içinde toplum içinde pasif kalmıs kendini ispatlayamamıs veyahut dışlanmış kişiler yada aşırı pof pof cu zoru görmemiş şımarık veletler.

Soruma ek olarak ise, illegal yollardan alışveriş. Bu duruma birçok kişinin başını yakan bir durum.
➤ Bu tamamen farklı bir olay yukarıdada yazdıgım gibi ben güvendeyim düşünmesi ve sıcak para bulma kısa yoldan zengin olma düşünmesi gösterişi sevme ve kendini çevresindekilere ispatlayıp hava atma duygusu buna sebeb oluyor ama bilmedikleri ve atladıkları şey ise eskisi gibi olmadığı ve sizleri tuzla buz edecekleri.

Halen mahkemeleri olanlar, devam edenler, para cezası yiyenler oldu. Şakaya gelmez bu işler.
➤ Tabiki gelmez eskiden beri kullandıgım bi cümle vardır en güvenli sistem fişi çekilmiş sistemdir diye onların 5 dakikalık zevkleri ömür boyu sicil lerini karartacaklarını unutmasınlar fişinizi çekin elini çekin 🙂

Mazisi olan bir söz 🙂 Biraz da megaturks zamanlarına dönelim hack grubu olarak siber ortama neler kattınız? Kapanmasaydı eğer halen günümüzde açık olsaydı neler daha katardınız?
➤ Bir çok tools döküman herşeyden önce biz sanal aleme sohbet muhabbet dışlanma duygusu olmayan bir ortam kattık kimsenin kimseyi ezmediği üye yönetici sohbet içinde oldugu pmlerin kapanmadıgı ortamı yarattık hack için ise bir sürü tools döküman videolu anlatım exploitler kattık mgg nin bukadar tutulmasındaki en büyük etken de zaten oradaki kişilerin kendi alanlarında çok iyi olması devam etseydi şuan sanala yön veren Nadir sitelerden biri olurdu.

Bunda hiç şüphe yoktur, ama bir gün devam eder mi? Şimdi siteler öyle değil hep bir kısıtlama getiriliyor. Kısıtlama aşmak için ise foruma bir şey katmalı yada kendisini ispatlamalısın gibi saçma sapan tutumlar içerisinde oluyorlar.
➤ Birgün devam eder neden etmesin sonucta o forumdaki herkesin mazisi var bir zaman harcadılar o ortamı tattılar rengini şeklini beğendiler kısacası içinde uhte kaldı herkesin bugun açıldı eski db yuklendi deseler herkes koşarak yası yeri yurdu farketmen tekrar gelir BURDAN KILIÇARSLAN (GÜRKAN BEYE ) SAVER E VE SEROYA DA SELAM OLSUN mesajı alırlar umarım 🙂

kısıtlama oalyına gelirsek insanlara şart koşmak sacmalık adam demez mi sen nekadar biliyon da bana sartkosuyon her zaman söylerim siz kendinizi övmeyin bırakın başkaları sizi övsün çünki o kişi zaten belli şartları kendi çabalıp tamamlayıp sizin yanınıza gelmek isteyecek yanınızda durmak isteyecektir.

Buradan son olarak, şuan sanalda yeni gelen, veya hack yapmak için 40 takla atan lamerlere, lamer adaylarına sözünüz nedir?
➤ 🙂 Attıgınız taklalar belinizi kırar arkadaşlar takla yerine önce emekleyip sonra yürüyüp en sonunda koşmaya başlayın 🙂

Sohbetimize eşlik ettiğiniz için teşekkür ederiz.
➤ Eyw kardeşim ben teşekkür ederim.