Riot Games, siber saldırıya uğradığını ve iki oyunun kaynak kodlarının sızdırıldığını açıkladı.

Şirket, kullanıcılarına “oyuncu verilerinin veya kişisel bilgilerinin ele geçirildiğine dair hiçbir belirti olmadığı” konusunda güvence verse de, bilgisayar korsanları Riot’un popüler oyunları League of Legends ve Teamfight Tactics’in kaynak kodunu ele geçirdiğini açıkladı.

Riot Games, Twitter üzerinden yaptığı durum paylaşımıyla ciddi bir siber saldırıya uğradıklarını açıklamıştı. Hatta şirket, oyunlarındaki güvenlik sistemlerine bir süreliğine erişemediklerini de belirtmişti. Ayrıyeten yeni bir gelişme olduğunda da paylaşacaklarını not düşmüşlerdi.

Kaynak kodlarının ele geçirilmesi, oyun içerisindeki hile koruma yazılımının zayıflamasına ve bu sebepten ötürü hilelerin artmasına sebep olabilir. Şirket, bunun için gerek görülürse en kısa sürede güncelleme göndereceklerini belirtti.

Şirket, sızıntı için güvenlik biriminin ve dünya çapında tanınan siber güvenlik danışmalarının halen çalışmaları yürüttüğünü açıkladı. Öte yandan, saldırının arkasındaki hacker grubunu bulmak için de gerekli kurumlara başvurulduğu belirtildi.

Riot Games, yakın zamanda saldırıya ilişkin daha detaylı bir rapor sunacak. Bu raporda, oyunlarda oluşan açıkların çözülmesi için atılan adımlar da yer alacak. Bununla beraber şirket, bu hafta içinde çalışmaların sona ereceğini tahmin ediyor. Yakın zamanda sızıntının diğer oyunları da etkileyip etkilemediği açıklanacak.

League of Legends, Teamfight Tactics ve hatta VALORANT için gelmesi gereken güncellemeler bir süre gecikilebilir. Bazı oyuncular, sunuculara erişilemediğini, hatta Riot Games Launcher’ın açılmadığına dair şikayetlerde bulunuyor.