Fidye yazılımı saldırıları artarken, kurban listesinde sürekli bir artış görüyoruz. Son fidye yazılımı saldırısı, web barındırma sağlayıcısı Managed.com’u vurdu. Servisin olaydan sonra kapatıldığı bildirildi.

Managed.com Fidye Yazılımı Saldırısını Açıkladı

16 Kasım 2020’de, web barındırma hizmeti Managed.com, ‘planlanmamış hizmet kesintisi’ ile ilgili bir güncelleme yayınladı. Başlangıçta, konuyu araştırmaya devam ederken herhangi bir ayrıntı açıklamadılar. Ancak, ertesi gün Managed.com bir fidye yazılımı saldırısına uğradığını açıkladı.

Açıklandığı gibi, olay sınırlı sayıda web sitesini etkiledi. Ancak saldırının daha fazla müşteriye yayılmasını önlemek için servis sağlayıcılar tüm sistemlerini çıkardılar.

Bundan sonra, hizmeti olabildiğince güvenli bir şekilde geri yüklemek için çalışmaya başladılar. Ayrıca kolluk kuvvetlerine de dahil oldular.

Başlangıçta, müşterilerle destek biletleri aracılığıyla iletişim kurmada da sorunlar yaşadılar. Yine de bir süre sonra çözdüler.

Satıcılar bu yazıyı yazana kadar olayla ilgili başka herhangi bir ayrıntı paylaşmamıştı. Onlar da belirtildiği gibi bir sürede,

Managed.com Destek ekibi şu anda ETA veya sunucu durumu gibi ayrıntıları paylaşamamaktadır, ancak yukarıdaki gibi güncellemeleri kullanılabilir olduklarında bildireceğiz.

REvil, Fidye Olarak 500 Bin Dolar Talep Etti Satıcılar, sistemlerine isabet eden bir fidye yazılımı saldırısını kabul edip ifşa etmelerine rağmen, fidye yazılımı türü, talep edilen fidye miktarı ve fidyeyi ödeyip ödeymeyecekleri hakkında ayrıntıları açıklamadılar.

Ancak, Bleeping Computer’a göre , Managed.com kötü şöhretli REvil (veya Sodinokibi ) fidye yazılımının kurbanı oldu.

Saldırganlar, Monero’da (XMR) 500.000 $ ‘ın 5 gün içinde ödenmesini istedi. Son tarih 24 Kasım 2020’de sona eriyor ve ardından Managed.com ödeme yapmazsa fidye ikiye katlanacak.

Şu anda, saldırganların şifrelemeden önce verileri çalıp çalmadığı net değil. Olursa, olay tüm Managed.com müşteri web siteleri için büyük sorun yaratırdı.

Kaynakça: https://latesthackingnews.com/2020/11/20/web-hosting-provider-managed-com-suffered-revil-ransomware-attack/