PHP: Hypertext Preprocessor Programlama dili ilk olarak 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından tasarlanan bir sunucu taraflı programlama dilidir. PHP Programa dili çok geniş bir kullanım yelpazesi sunmaktadır. PHP Genel olarak HTML’e gömülebilen bir betik ve programlama dilidir. PHP’nin ilk ismi Hypertext Preprocessor değildir, Personel Home Page şeklindedir sonradan Hypertext Preprocessor olarak güncellenmiştir. PHP Günümüzde dünya çapında 6 Milyondan fazla geliştirici ile beraber açık kaynak olarak geliştirilmektedir.

Programlama dili, yazılımcının bir algoritmayı ifade etmek için kullanılan, bir bilgisayara ne yapmasını istediğini anlatmanın bir yoludur. Bir çok farklı yazılım dili bulunur. Günlük hayatımızda bir çoğu ile yazılan diller görürüz. Örnek vermek gerekirse HTML ve CSS kullanılmış bir sayfadan PHP programlama dili ile ilgili bir yazı okuyorsunuz.

Başka örnek vermek gerekirse, bir form sunucuya gitmeden önce bütün alanları doldurduğunuzdan emin olmanızı sağlayan bir tür script kullanılır. Bu şekilde, kullanıcı formu doğru doldurup doldurmadığı gözlemlenir. Eğer alanlardan bir tanesi boşsa kullanıcı bilgilendirilir ve yeniden doldurma yapılmasını ister. Programlama dillerinin bir diğer yaygın kullanım yerleri ise imleç ana menünün üzerine geldiği zaman liste ve rollover butonlar gibi animasyonlar görüntülemektir. Aslına bakılırsa bilgisayarda gördüğünüz her şey bir çok farklı programlama dili kullanılarak oluşturulmuştur.

Programlama dilleri, istemci tarafında yani frontend, ya da sunucu tarafında ya da backend tarafında çalışabilir. İstemci tarafında scriptler ve web tarayıcıları tarafından işlenir. Tarayıcınız, istemci taraflı scriptleri içeren bir sayfa isterse, sunucu tarayıcı için çalıştırılabilir olan kaynak kodlarını yollayarak cevap verir. Bununla beraber bu scriptler sunucu tarafında bir çözümleme işlemine tabi olur. Bundan dolayı sunucu taraflı programlama web masterlar kaynak kodlarını saklamalarına izin verirken istemci taraflı scriptler, istemci kullanıcıları tarafından kolaylıkla görülebilir.

PHP ile neler yapılabilir

PHP Günümüzde hemen hemen her amaç için kullanılan bir sunucu taraflı betik dili olsada PHP aslen Web Programlama için tasarlanmış bir dildir.

  • XML taraflı veri okuma/oluşturma işlemleri
  • Mobil uygulama için api servisi
  • Anket, Forum, Blog yazılımları
  • E-ticaret yazılımları (n11, gittigidiyor vb.)
  • HTML Gömülü php uygulamaları

PHP Başlangıç Yapmak (Kaynaklar)

İnternette araştırma yaparak PHP öğrenmek mümkündür. PHP programlama dilin hakkında en çok kaynak olan programa dilidir. Sizde PHP Programlama diline başlangıç yapmak istiyorsanız alt kısımda ki kaynak siteler size bu konuda yardımcı olacaktır.

  • php.net
  • stackoverflow.com
  • github.com
  • udemy.com (Eğitim setleri)