Hack aleminin son zamanlarında çıkışa geçen hacker gruplarından biri olan Root Team sohbet konuğumuz oldu. Grubun üyelerinden Vampir Root ile keyifli röportaj gerçekleştirdik. Neler yaptıklarını ve gelecek hedeflerini konuştuk. Ayrıca grup içi ihanete uğrayan Root Team üyelerinden Yusuf Root hakkında ve daha fazlasını sohbetimizde okuyabilirsiniz.

Merhaba Vampir Root, LH olarak Sohbetimize katıldığınız için teşekkür ederiz.
➤ Merhaba LH ekibi beni röportajınıza davet ettiğiniz için ben tesekkur ederim.

Klasik bir soru, Vampir Root kimdir? Kendinizi tanıtır mısınız?
➤ Tabiki, vampir root nickini aslında 2016 da aldım. 2014 De sanala girmiştim . Zaphkiel ve Iskele Aleph adlı iki abim sayesinde birkaç birşeyler ogrendim 2014 2016 arası nickim vampir bey di hack ile aram yoktu bilgim vardı lakin index filan boş iş geliyordu sonradan root teama katıldıktan sonra orçun ve yusufla iyi işler başardık.

Daha önce bireysel takıldınız. Şimdi ise Root Team çatısındasınız. Nasıl oldu bu oluşum? Neler başardınız?
➤ Aslında tanışmamız biraz saçma gelebilir tamamen bir site sayesinde. Bir kız arkadaş bir siteye basmıştı orçun ve yusuf da o siteye basınca bende basmıştım bana sm çekerken mekerken derken şuan kardeşlerim. Bir-çok hack forumuna bastik tabikide durduk yere degil. sebebi hiç birşey bilmeyip bilmeleri gibi havalanmalari..

Kız arkadaş hmm?
➤ Vampirella , onun yüzünden arkadaşlarım nick değişti filan sandı lakin sonrada vampirella ile anlaştık. Aramızda bir ilişki yoktu sadece arkadaşımdı.

Pek sesi çıkmayan biri olsa gerek. Sanalda kız olduğunu iddaa edip erkekler çıkmıştı. Eskiler bilir sonkraliçe vardı, sonrası gelenler hep kılık değiştiren erkeklerdi.
➤ Evet bende bu arkadaştan şüphelenmiştim lakin kendisiyle bizzat video araması gerçekleştirdik. Fake nickler ile girip method ve expoloit toplayan bazı arkadaşlar var onlarda bu yolda ilerlemelerini önermem …

Hack forumlarına bastınız dediniz. Zorlandığınız an oldu mu? Yoksa kolay mıydı?
➤ Tek basmadım Orcun ve Yusuf yoldaşlarım ile bastım ve saten düşünerek ilerleyince isteğinize başarabiliyorsunuz. Belkide dünyalarda ünlü forumu çok ufak bir açık ile hackledik.

Yusuf meseleside merak uyandıran bir konu aslında. En son hack siteniz hacklenmişti. İnsan neden grubunu ateşe verir?
➤ Onu hayla bende anlayamadım. Lakin yusufa inanıyorum ve güveniyorum.. Bazı sıkıntıları vardı herhalde o an veya kafası karışıktı herşey olabilir o konuyuda pek uzatmak istemedik aslında . SpyHackerz den expoloit istemeside anormal birşey değil. Bu alem sanal alem boşa kalp kırmaya üzmeye gerek yok.

İhanet etmesi bir yana bir de ihanetine gerekçe olarak arkadaşınızın yanında mısınız?
➤ Bir arkadaş olarak değil ben orçun ve yusufu kardesim olarak görüyorum onlarda beni öyle goruyorlardir umarim. Site olsun shell olsun canları sağolsun hiçbirşey onlardan önemli değil ..

Böyle düşünen ender rastlanır sanalda. 
➤ Sanal alemde bir siteye basarsın veya basmazsın . Birşey bilirsin veya bilmezsin hiç birşey önemli değil. Root Team ekibi olarak çoğu forumun yapamadığı işi basardik. Kardeş olmayı.

Kardeş olupta sımsıkı sarılanları da gördü bu alem, tam tersi durumları da. Root Team olarak gelecek hedefleriniz nelerdir?
➤ Gelecek hedeflerimiz sunlardirki çoğu forum ile dostuz. 1 2 tanesi hariç hemen hemen hepsiyle yakın arkadaşım . Tabikide bizden sonra gelenlerde olmuştur . Root Team ekibi olarak new veya old ayırt etmeksizin eğitimler verilecektir. Yakında sonunda root nickli birçok kişiyi görebilirsiniz. 

Türk hack aleminin durumu ortada, sert düşüşler devam ediyor. Aktif gruplar, aktif hack gruplar belli başlı. Root Team kendini nerede görüyor?
➤ Ne çok göze batmak isteriz . Nede gözlerden düşmek isteriz . Suanki durumumuz sadece kendimizi korumak ama yakında çok güzel bir şekilde sallamayı düşünüyoruz bazı yerleri..

Root Team’e karşı kin güden gruplar seziyor musunuz?
➤ Evet seziyorum. Aslında onlar kendilerini sezdiriyor. Bastığımız açıkları isteyip kırmayıp verdiğimiz olmuştur . Hardcore-team a da bastıktan sonra verdik ve utanmadan o da bastı lakin dediğim gibi hiç bir şeyin önemi yok.

Sizde herşeyin farkındasınız evet, bir ihanet olmuş olabilir sinir hali veya başka etken ama onu doğru müdahale ile anlayışla sorunu ortadan kaldırdınız. İnsanlara ne olursa olsun en ufak sinir halinde bile sanal da bunun yüzlerce örneği var keza. Güven kavramı üzerinden dünden bugüne yüzlerce hack sitesi hacklendi. Hançerlenenler oldu. Burada aslında siz güzel bir davranış gösterdiniz. Bazı durumlarda kimse bu kadar niyetli davranmaz.
➤ Biliyorum. Herkes kendi çıkarının peşinde koşuyor. Kaç dostuma domain aldim ben odeyecez diyip ödemediler…

Türk sitelerine yönelik saldırılara cevabınız var mı? Tepkiyle mi karşılıyorsunuz?
➤ Bazıları dosyaları silip veya ünlü sc leri çalıp warez düşürme olaylarına kalırsa VATAN HAINI demek az kalır. Ama bazilarida uyarı.php şeklinde açıp hiç dokunmayıp iletişim sağlıyorsa Adam gibi adamdır o.

Hack’e yeni başlayan kişiler için ne söylemek istersiniz?
➤ Kendilerine uygun bir forum bulmalılar. Sürekli bilgi ogrenmeliler. Hiç kimseden birşey istemeyip kendileri başarmalıdır. bende bunları yasadim çünkü 2014 den 2016 ya kadar bilgi öğrenmek ile geçti sanal alemim.

Ülkemizde 2012 den sonra sık sık sanalın düşüşe geçtiği ve bitik gibi terimler kullanılıyor hak veriyoruz yeri geldi mi biz de ifade ediyoruz. Peki bilgi deposu açısından durum nasıldır? Dopdolu mu kaynaklar? Yoksa copy/paste’den mi ibaret ortam?
➤ Bazı blog adresleri var bilgi paylaşan reklam olmazsa ö: ayar’ın blog adresi gibi kaynakları idare eder olsayda ülkemizde en kötü bir Logsuz shell bulmak bile nerdeyse imkansiz.

Loglu shell, insanımız o kadar düşmüşkü kendi araştırıp bulan değil, loglayıp eline düşsün hale bürünmüşler. Faydalı kaynakta zor, paylaşan desek bir elin parmağını geçmez. Yabancı hack bloglarına yönelenler var bu konu da. TR de olmayıp yabancı forumlarda olan bir sürü bilgi paylaşımı var. Bizim gruplarda maalesef copy/paste bir hayli fazla. Özgün içerik pek yok. Neden böyle sizce? Bilgisizlik mi yoksa?
➤ Bir blog görmüştüm bir açık yöntemi paylaşmış. Bende bu yöntemi onu üzerinde deneyince o açık o sitede vardı.. Bilgisiz insanların biliyorum diye paylaşması. Ülkemizde bilgisizlik çok fazla yayıldı ama onlarda bir yandan haklı çünkü ortada bilgi yok herşeyi kendin yaşayıp öğreniyorsun.

Bilgi paylaştıkça çoğalır demişler ama hani nerede?
➤ Çoğu bilgili arkadaşlar sadece ben biliyim sadece ben yapayım şeklinde hareket ediyor. Sanal alem 2015 den sonra kötüleşti.. yeni forumların en fazla aktif kalma süresi max 2 hafta sonra yalan olup gidiyorlar. Lakin ülkemizin insanı böyleli kimse ile paylaşmak istemiyor bilgi veya herhangi bir seyi.

Üşengeçlik, araştırmacı olmamak, sorgulamamak, biliyorum diyip aslınma bilmiyorum yapmak vb. etkenler çoğaltabiliriz.
➤ Tabiki maalesef öyle.

Ya lamerlere ne demeli?
➤ Lamerlere söz geçemez 😀 tek bildikleri 3 şey; Sövmek, Yigitlik, Utanmamak

Sohbetimizi bitirmeden önce eklemek istediğiniz birşey var mı?
➤ Tabiki , Öncelikle bu sanal alem birilerini kırmaya hiç gerek yok. Sanal alemde bilgi paylaşımı yetersiz. Güven konusu hiç sözü geçmemeli . Ve herkes çıkar için çalışmamalı.

Safkan insanlar olmalı, aksi durumlar zaten herkes farkında.
➤ Evet ama o performans bizim halkımızda görünen nadir şeylerdendir. Bu arada eklemek isterimki hicbir kişisel sitem yoktur. o gün vampirbey.org alınmış ve hacklenmiş kişisel hicbir sitem yoktur olursada aciklama yaparım zaten.

Kimlerin sahte domain regleyip olmayan sitelere bastığını biliyoruz. Sadece kendilerini avuturlar diyelim.
➤ Tabiki öyle. 🙂

Sohbet konuğumuz olduğunuz için teşekkür ederiz.
➤ Ben teşekkür ederim LH ekibine başarılarının devamını dilerim.

Reklamlar